Kui Julian Rois Cantau oli 13 aastat vana, diagnoositi tema emal teist korda rinnavähk. Ema võitles aastaid haigusega, mis viis lõpuks topelt mastektoomiani (rindade eemaldamine). “Diagnoos tuli liiga hilja,” meenutas Julian. “Minu ema kaotas mõlemad rinnad ja peaaegu oma elu.”
Saades emaga juhtunust inspiratsiooni, otsustas Julian, et maailmas on vaja paremat viisi varaste rinnavähi tunnuste tuvastamiseks. Naisi julgustatakse regulaarselt kontrollis käima, kuid väikeseid muutusi kehas võib olla raske märgata. Sellepärast leiutas Mehhiko teismeline “automaatse uuriva rinnahoidja”, mis võib päästa miljoneid elusid. Innovatiivne rinnahoidja sisaldab endas 200 andurit, mis suudavad märgata varajasi märke rinnavähist.
Rinnahoidja on mõeldud kandmiseks üks tund nädalas. Selle tunni jooksul koguvad andurid elutähtsat informatsiooni ja kaardistavad kandja rindade pinna. Andurid jälgivad tekstuuri, värvust, temperatuuri ja verevarustust. Andmed edastatakse Bluetoothi abil arvutisse või äppi. Neid andmeid analüüsides on võimalik öelda, kas kehas on toimununud ebatervislikke muutuseid.
Juliani idee ajendas teda 17-aastaselt looma ka oma ettevõtet, mis sai nimeks Higia Technologies. Higia missioon on parandada naiste elukvaliteeti ja ennetada uue tehnoloogia abil rinnavähki. Tema firma sai hiljuti globaalsel õpilasfirmade auhindadel peapreemia.
Emast inspireerituna, päästab see säravalt taibukas teismeline oma geniaalse leiutisega otseses mõttes elusid. Jaga Juliani lugu teistega!