20 asja, mida kõik vanemad peaksid oma lastele õpetama. Hoiatus! Sa kahetsed, kui sa seda ei tee.

1. Sa ei jõua kunagi oma eesmärkideni, kui sa ei proovi.
Kõik, mida sina ja iga teine inimene sellel planeedil saavutada püüavad, algab proovimisest. Kõik! Kui seisad silmitsi ebaõnnega (sellest pole pääsu), ei tähenda see, et peaksid alla andma. Kirjanik J.K Rowling lükati tagasi 12 kirjastuse poolt, enne kui tal õnnestus leida üks, kes oleks valmis “Harry Potteri” avaldama. Miljonid lapsed oleksid võlumaailmast ilma jäänud, kui ta oleks alla andnud.

2. Sa oled suuteline enamaks kui arvad.
Ära lase ajul end lollitada, et asjad on võimatud. Paljud täiskasvanud limiteerivad ennast iga päev. Kui nad, näiteks, näevad kedagi kätel seismas ja mõtlevad “ma ei suuda seda kunagi”. Aga see ei ole tõsi. Kui sa oled hea tervisega ja oled valmis õppima, siis sa suudad! Enamasti on see vaid oma hirmudest üle saamise küsimus ja tahtejõu rakendamine.

3. Kasuta päikesekaitset
Uuringud näitavad, et noorena päikesekreemi kasutamine vähendab hilisemas elus nahavähki haigestumise riski. Lisaks ei lähe su nahk nii kiiresti kortsu.

4. Leia enda jaoks midagi, mis on sinu jaoks tähendusrikas.
Elu ei peaks olema pikk kannatuste jada. Sa tunned end paremini, kui teed midagi, mis on sulle endale oluline ja omab sügavamat tähendust. Tee asju, mis tunduvad sulle õiged. Ära vali lihtsat väljapääsu või tee “nagu kõik teised”. Kui sa töötad pangas, aga tahaksid parema meelega olla reisigiid, hakka reisigiidiks!

5. Ma usun sinusse, aga see ei ole kõige olulisem.
Kõige olulisem on, et sina ise usud endasse. Enesekindlus määrab, kuidas sa oma oskusi eri asjades hindad. Vanuses 3 kuni 8 on enesekindlus kõige kõrgem. Seetõttu on oluline lapsele teadvustada (“Ma näen sind..”) ja anda talle võimalusi.

6. Negatiivne suhtumine ellu muudab elu raskemaks
Oma elu üle vingumine pole kellelegi midagi head teinud. Muuda fraas “ma pean” fraasiks “ma teen”. Lapsevanemana on sul alati valikuvõimalus. Sa võid valida oma ellusuhtumise ja sinu valik peegeldub ka sinu laste peal. Uuringud näitavad, et positiivne mõtlemine teeb sind targemaks ja tervemaks.

7. Muutused ei pea olema midagi negatiivset.
Elu muutub kogu aeg. Pole vahet, kui hea või halb meie elu on, aeg muudab seda. Miski ei läinud sinu soovide järgi? Sa ebaõnnestusid? Jäid tööle hiljaks? Lase sellest lahti ja keskendu parem asjadele, mis tegelikult olulised on.

8. Ära muretse liiga palju.
Küsi endalt: kas see on midagi mida ma saan muuta?
Kui jah, tee see ära. Kui ei, mine eluga edasi.
Lapsevanemad peaksid seda meeles pidama. Lapsed ei ole rumalad, nad tunnevad, kui midagi on valesti.

9. Kuula oma instinkte.
Tunned sisimas, et midagi pole õige? Kuula seda tunnet. Uuringud näitavad, et 90% edukaid inimesi usaldavad kõhutunnet. Kahjuks paljud inimesed tänapäeval ei kuula oma instinkte, mis paneb neid endas veel rohkem kõhklema. Ära ole üks neist – kuula oma instinkte.

10. Ära kunagi lõpeta olemast laps.
Lapsik olemine on tervislik. Kõik lõbus ei pea lõppema, sest sa oled üle 30 ja töötad kontoris. Võid endiselt puu otsa ronida, hommikusöögiks kooki süüa ja karata nagu hull, kui oled õnnelik.

11. Kohtle inimesi armastuse ja austusega.
Ära jäta kasutamata võimalust teha kellelegi kompliment või naerata. See ei maksa sulle midagi ja annab väga palju tagasi.

12. Kõik on kunagi algajad.
Ära ütle asjadele “ei”, sest sa ei ole neis algusest peale osav. Uusi asju proovida on vapper. Lapsevanemana oled sa tähtsaks eeskujuks lapsele. Mida uut sa julgeks proovida, milles sa veel praegu osav pole? Salsa? Surfamine? Rulluisutamine?

13. Sa ei saa kõike teada.
Ela oma elu avatud mõtlemisega. Sa ei tea kunagi kõigest kõike. Kuula inimesi, kes mõtlevad erinevalt. Tõenäosus on, et sealt võib midagi õppida. Winston Churchill ütles: “Fanaatik on keegi, kes keeldub muutumast.”

14. Elu kohta õpitakse oma vigadest.
Ebaõnnestusid? Hästi. Hoia meeles, et mitte miski pole nii halb kui see tundub. Iga kogemuse taga peitub õppetund. Ebaõnnestumine pole alati viga, olukorda arvestades võis see olla parim asi, mis juhtuda sai. Tõeline viga oleks olnud mitte proovida.

15. Armastus on lõputu.
Ära kunagi arva, et armastusele võiks piiri panna. Armasta nii palju, kui jaksad, sul ei saa see otsa.

16. Väljenda oma tundeid.
Võime öelda “ma armastan sind” ja väljendada kurbust ning frustratsiooni mõistlikult on võti terveteks suheteks tulevikus.

17. Elu ei ole nii lihtne kui TVs.
Üks Bill Gates’i soovitus lapsevanematele on teavitada lapsi asjaolust, et televisioon ei ole reaalsus. “Päris elus ei saa inimesed kogu aeg kohvikus istuda ja peavad vahel tööl käima.”

18. Lülita Internet välja.
Lapsed tänapäeval ei suuda ette kujutada, kuidas oli elu enne nutitelefone ja iPade. Aga sina saad, näita neile. Vii nad metsa, ehitage puu otsa maja või vaadake niisama hetkeks taevasse.

19. Hoolitse looduse eest.
Meie elukeskkond mõjutab kõike meie ümber. Seega, peame selle eest hoolt kanda. Kõik, mida me teeme täna, mõjutab, kuidas näeb meie planeet välja homme.

20. Armasta iseennast.
Lapsevanemana otse loomulikult armastad sa oma last, aga üks päev saabub aeg, kus sind enam pole, et neile seda armastust jagada. Üks tähtsamaid asju, mida oma lapsele anda võid on hea enesehinnang. Hea enesehing on defineeritud tundega, et suudad välja võidelda kõik positsioonid, saavutused ja finantsilise vabaduse, aga jättes selle osa kõrvale, paistab hea enesehinnanguga inimene ka stabiilne, avatud ja sõbralik. Ta hoolitseb oma une, toidu ja tervise eest paremini, orienteerub suhetes teistega mõistlikult ja läheneb elule tasakaalukalt.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga