Raske uskuda, aga oma ninakollide söömine on sulle hea!

Tänapäeval peetakse sõrmedega oma ninas askeldamist üsna ebameeldivaks. Enamik inimesi arvavad, et see on ebahügieeniline, rõve ja märk halvast kasvatusest. Aga kas see on tõesti nii halb? Üks teadlane ei usu, et see üldse halb oleks. Tegelikult ütleb ta, et see on sulle kasulik!

Scott Napper on biokeemia professor Saskatchewani Ülikoolis Kanadas. Ta väidab, et ninanokkimine ei ole mitte ainult kahjutu, vaid kolli ära söömine on suisa kasulik kogu kehale.

Esimest korda tuli ta oma jutuga lagedale 2013. aastal ja ei olnud üllatav, et see pani nii mõnedki kulmu kergitama. Et mõista, kust ta oma jutuga tegelikult tuleb, on abiks teada, mis ninakollid tegelikult on.

Ninakoll on tegelikult vaid kuivanud limasekretsioon, mis tavaliselt leiab oma tee mööda neelu söögitorru niikuinii. Teisisõnu, sa tarbid seda juba praegu üsna arvestatavas koguses. Kuigi ka mustus ja tolm kogunevad ninasõõrmetesse ja jäävad lima külge kinni, 90% kollist on lihtsalt vesi, mis on täiesti kahjutu.

Napper viib kogu asja ühe sammu võrra kaugemale ja väidab, et just see “mustus ja tolm” teebki ninakollidede söömise tervislikuks. “Evolutsioonilisest seisukohast oleme end väga räpastest tingimustest välja võidelnud, kuid uuel ja steriilsel keskkonnal on ka omad puudused,” väidab ta. Ta lisab, et umbes üks protsent nina sekretsioonist koosneb antikehadest, mis võivad parandada immuunsussüsteemi.

Küsitlused näitavad, et kuni 91% inimesi nokib oma nina, mis peaks Napperile vabatahtlike leidmise pikaajaliseks ninanokkimise ja kollitarbimise uuringuks lihtsamaks tegema. Tema kolleegid ülikoolis on skeptilised, kuid õpilased on valmis end teemal “natuke sügavamale kaevama”. Tulemused saavad kindlasti olema huvitavad!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga