Enamik naisi ei ole menstruatsiooni saabumisest elevil. Tihti saabub see koos valude, meeleolumuutuste või isegi kaalutõusuga, rääkimata tülikast hügieenisidemete- ja tampoonidega askeldamisest.
Mõne naise jaoks tähendab see vaid üht: et ta ei ole rase. Teise jaoks võib see olla südantlõhestavalt vastupidine.
Ja muidugi, kui naise menstruatsioonitsükkel on regulaarne – umbes iga 28 päeva tagant – teab ta, et tema hormoonid on tasakaalus.
Aga kas keegi uurib aja saabudes lähemalt ka väljutatud verd? Enamik seda ei tee, kuid see võib olla seda väärt. Kui heidad pilgu vere värvusele, võid õppida midagi tähtsat oma tervise kohta.
1. Roosakaspunane
Kui veri on roosa või helepunane, võib see tähendada menstruatsiooni algust. Aga kui veritsus toimub menstruatsioonitsüklite vahepeal, on aeg pöörduda arsti juurde. See võib olla märk sisemisest vigastusest, sugulisel teel levivast haigusest (nagu näiteks klamüüdia) või hormoonide kõikumisest. Kui aeg on õige, aga veritsus on vähene ja väga ere, siis võib tegemist olla isegi rasedusega. Raseduse alguses ei pruugi menstruatsioon täielikult ära jääda. See on üks põhjusi, miks mõned naised kohe aru ei saa, et on jäänud lapseootele.
2. Erkpunane
Kui veri on veripunane nagu veri ikka, võid eeldada et kõik on korras. Pärast viite või kuut päeva peaks kõik läbi olema. Kui menstruatsioon kestab kauem, käi günekoloogi juures kontrollis. Väga erepunane veri on märk madalast östrogeeni tasemest, mis võib esineda pärast dieeti või liigset alkoholitarbimist.
3. Tumepunane
Kui menstruatsioon on jõudud oma haripunkti, on voolus tugevam ja veri tumedam. Juhul kui tume veri ja tugev voolus jäävad pikemaks kestma, võib see olla märk emakafibroidist. Tumepunane veri võib tähendada ka kõrgenenud östrogeeni taset.
4. Oranžikaspunane
Siin juhul on võimalik, et normaalne kollakas eritis seganes emaka limaskestaga, sellest ka oranž varjund. Kuid see võib olla ka märk tupe infektsioonist, eriti kui kaasneb ebameeldiv lõhn. Siis on aeg oma günekoloogi külastada.
5. Pruunikasmust
Paljud naised ehmuvad kui näevad pruunikasmusta verd, aga muretsemiseks pole põhjust – see on täiesti normaalne. Tegemist on vana verega, mis – nagu haavale tekkiv kärn – vereringlusest väljas olles värvi muudab.
6. Hall
See on ainus värv, mida nähes peaksid kohe häirekellad helisema hakkama – klimpjas hall voolus on tõenäoliselt märk infektsioonist või isegi raseduse katkemisest. Pane kindlasti arsti vastuvõtule aeg kinni.
Nüüd, kui sa tead, mida menstruatsioonivere värvus sinu tervise kohta paljastada võib, vaatad kindlasti järgmine kord vähemalt, ei? Kui märkad midagi murettekitavat, siis mine kindlasti arsti juurde. Igal juhul on huvitav teada oma keha ja muuta seeläbi oma elu paremaks.